top of page

Útěk a samota a jejich pozitiva.

Pojmy "útěk" a "samota" často používáme s negativním významem.

Slyšeli jsme mnohokrát, že na všem a na každém můžeme najít něco dobrého i něco špatného. Nebo ne? Každý výraz může být pozitivní i negativní. Jde o úhel pohledu. O zkušenost.

Ráda bych v tomto příspěvku poukázala na výhody, které nám právě útěk a samota mohou přinést.

Někdy potřebujeme utéct do samoty a někdy potřebujeme být sami, abychom od všeho neutekli.Co nám útěk a samota mohou přinést dobrého?


  • Odpočinek. Ten je pro naše fungování nezbytný, všichni to víme a často na něj zapomínáme.

  • Odstup od reality. Který využijeme ke zpracování situací z našeho života, které se nám nedaří zpracovat v běžném fungování.

  • Balanc. S nákladem každodenních starostí se rovnováha získává s obtížemi. Na její (znovu)nalezení potřebujeme klid, trpělivost a čas.

  • Energie pro socializaci. Neustále jsme vystaveni sociálním interakcím - v rodině, s přáteli, v práci, na sociálních sítích atd. Samota nám nabízí prostor pro načerpání síly k dalším sociálním interakcím.

  • Poznat sám sebe. Pokud na okamžik utečeme k sobě, můžeme se věnovat vlastnímu myšlení bez vnějšího vlivu a pochopit, kde končí názory vnějšího okolí a začíná naše JÁ.Tipy, jak poznat, že potřebujeme utéct a být sami:

  • Častý pocit špatné nálady, kdykoliv jsme mezi lidmi.

  • Podrážděnost, kterou vyvolávají už i naši blízcí.

  • Nezájem o trávení času s ostatními lidmi.

  • Pocity úzkosti ze společnosti.

  • Přecitlivělost na to, co ostatní říkají.

Načerpání energie vs. volání o pomoc


Považuji za důležité upozornit, že je nezbytné rozlišovat potřebu k útěku a samotě:

a) signalizující nějaký problém.

b) nezbytnou k doplnění energie.

V prvním případě se může jednat o volání o pomoc a týkat se různých nepříjemných životních situací. V těchto situacích není řešením útěk, ani samota. Naopak, ty mohou věci zhoršit. V takovýchto situacích se musíme obrátit na své okolí a vyhledat odbornou pomoc!


Pokud jste zakroužkovali odpověď za b) a máte někdy chuť na chvilku utéct, abyste si srovnali myšlenky, nebo si odpočinuli, může se skutečně jednat o dobrý nápad! :)

Nemusíte nutně odjíždět do zahraničí, na chatu do hlubokého lesa, nebo na pouť Santiago de Compostela.

Postačí drobnost, krátký čas, které pomohou změnit Vaše vnitřní prožívání. Například se můžete na nějakou dobu odhlásit ze sociálních sítí, jít se sám projít, nebo si naplánovat nějakou aktivitu sám se sebou.


Umění být sám se sebou se zdá být nezbytné, abychom mohli žít spokojený život.

 

Zdroje:

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page